Quantcast
Channel: Publio.pl
Viewing all articles
Browse latest Browse all 26

Istota człowieczeństwa

$
0
0

Co takiego wydarzyło się w toku ewolucji, co uczyniło człowieka istotą tak wyjątkową? Michael Gazzaniga w przystępny sposób analizuje szeroki zakres badań naukowych, aby wskazać decydującą zmianę, dzięki której staliśmy się myślącymi, czującymi istotami ludzkimi, różnymi od naszych przodków.
Neuronauka od 50 lat próbuje zgłębić naturę naszego „ja”, koncentrując się na systemach mózgowych leżących u podstaw języka, pamięci, emocji i percepcji. Dotąd jednak nie brała pod uwagę oczywistego faktu, że my ludzie przez większość czasu myślimy o procesach społecznych, porównując się z innymi i próbując oszacować ich intencje. W książce „Istota człowieczeństwa” Gazzaniga rozważa kilka powiązanych ze sobą zagadnień, m.in. źródła wyjątkowości ludzkiego mózgu, doniosłą rolę języka i sztuki w definiowaniu ludzkiej kondycji, naturę świadomości, a nawet sztuczną inteligencję.

„Autor w kolejnych rozdziałach opisuje mechanizmy mózgowe oraz ewolucyjną genezę ludzkiego zmysłu moralnego, empatii, estetyki, naiwnych teorii umysłu, wreszcie podmiotowości i świadomości. Wszędzie przekonywająco pokazuje biologiczne korzenie specyficznie ludzkich zdolności i jakości, nie popadając przy tym w ton ich odbrązawiania, umniejszania. (...) Po przeczytaniu całości nikomu nie przyjdzie do głowy myśl, że człowiek jest tylko wytworem biologicznej ewolucji. (...) Gazzaniga koncentruje się na czymś daleko ważniejszym – pokazuje, że człowiek jest tej ewolucji wytworem najbardziej zdumiewającym i niezwykłym”.

Z recenzji prof. Piotra Wolskiego (UJ)


Viewing all articles
Browse latest Browse all 26

Latest Images

Trending Articles